21 Eylül 2009 Pazartesi

ALINTIIII ve BENDEN "ÖYLESİNE"

http://www.kulturmantari.org/2009/09/dunningkruger-effect.html#comment-form
Yazılarıma alıntıyla başlamak istemezdim ama çok beğendim "Kültür Mantarı"nın yazısını. Almak istedim. Belki çok bildiğimiz, hem de çok iyi bildiğimiz bir mesele ama ifade ediş de çok güzel .... Bu belki de meseleyi ortaya koyuştan da önemlidir. Etki alalanını, hedef kitleyi sarıp sarmalaması için.
İlkokuldan başlayarak duymuşsunuzdur tüm "iyi öğretmenler" inizden.:" Ne anlattığından çok nasıl anlattığın önemlidir" diye. Çok doğru. Herkes defalarca aynı şeyi söylemiştir ama bazıları aklımızda kalır.
Sanatta defalarca, yüzyıllar boyu "aşk,doğa, ayrılık, yurt sevgisi, vb,vb...." işlenegelmiştir. Ama pek azı İZ bırakmıştır. Şaheser olabilmiştir. Neden anlatımlarındaki özel yakalayıştan. Öyle özel ve özgündürler ki sizi bir yakalar bir daha peşinizi bırakmazlar. Bu sizin için özel olabilir ama yalnızca birileri için özel olmaları da yetmez şaheser olmalarına. Yüzyıllar boyunca her çağda, her toplumda sayısız İZLER bırakınca KLASİK ŞAHESERLER olurlar. Bu anlatımın gücüdür, bu irdeleme gücüdür, bu insanı tanımanın gücüdür,bu evrensel olana ermenin gücüdür, bu bilginin ve sezginin ortak gücüdür, bu sanatsal yaratcılığın gücüdür, bu düşlemin gücüdür, bu dile hakim olmanın gücüdür. Kendi diline hakim olmak da yetmez bunun için. Her dilde ortak olan duyuşsal noktalara ermenin gücüdür.Ki her dilde ve her çağda sevilir o eser.

Hiç yorum yok: