25 Nisan 2010 Pazar

BEYHAN ABİ
Bu güzel kitapçının yeri ,daha doğrusu resmi adresi bu:
2. cadde 7/ b-c Demetevler Ankara

Ben biraz da tarif etmeye çalışayım. Demetevler Vatan Caddesinden Batıkent istikametine doğru giderken sol tarafta büyük bir cami vardır. Onun hemen karşısındadırlar.
Ben öğretmenim. Beyhan, daha önce Yenimahalle'de Bilge Sahaf'ı işletiyordu .Ama kira ödemek gibi çeşitli maddi sorunlar nedeniyle Yenimahalle'nin çok işlek bir yerinde bulunan bu kitapçıyı kapatmak zorunda kaldı. Şimdi bir yıldan fazladır yeni adreslerindeler.
Neden kira ödeyemediklerine gelince.... Anlatayım biraz biraz onları size; Beyhan Bilge Sahaf'tayken hem yakın, hem de güvenilir olduğu için öğrencilerimi hep ona yönlendiriyordum. Burada başka bu nitelikte, kırtasiye dışında, kitapçı da yoktu zaten. Öğrencilerim; hem onun abiliği, hem de dert dinleyen, onlara gülümseyen,onlarla zaman zaman çocuk olabilen kişiliği nedeniyle bu güzel insanı çok sevdiler. Okulumuzun kız yatılı kısmı da var. Ve ciddi para sorunu olan öğrencilerimiz bulunuyor burada... Onlara karşılıksız (yalnızca okuma karşılığında) kitap veren bu insanı tanımanızı isterim. Kaset, cd, resim ve kitap konusunda cömert olduğu kadar insanlık ve güler yüz konusunda da cömert olan Beyhan hepsinin gönlünü kazanmayı başardı. Çocuklarımın Beyhan Abisi oluverdi. Eeee bu karşılıksız kitap vermeler maddi olarak onu oldukça zorladı. O buna rağmen tavrını değil dükkanını değiştirdi.
Yeni adresinde de aynı biçimde sürdürüyor işini. Şimdi bir de Mevlüt var yanında. O da Beyhan gibi güzel bir insan.... Çocuklarımın iki abisi oldu şimdi. Siz de; kitap almasanız bile gidip dostluklarından , güler yüzlerinden, sohbetlerinden keyif alabilirsiniz. Zaman zaman onların çeşitli hikayelerini anlatmaya devam edeceğim. Çok alçakgönüllü oldukları için, önce onların iznini almak koşuluyla....

3 yorum:

Bucanni dedi ki...

Böyle insanlar kaldımı, gerçekten tebrik ediyorum. Belki bir gün Ankaraya yolum düşer bende uğrarım :)

ebru dedi ki...

Sevgili Ufuk,
yazdıklarınızı okuyunca içimi umut kapladı sizler gibi insanlar varsa hala o kadar da yalnız değilmişiz.Sevgiler....

ufuk dedi ki...

Bucanni'ciğim var böyle insanlar, her zaman azdılar ama iyi ki varlar. Ankara'ya gelirsen ona da gideriz belki. :))
Ebru, yalnız değiliz elbette. Var , kesinlikle var.