22 Eylül 2013 Pazar

BAŞKALARININ HAYATI - (Das Leben der Anderen), The Lives Of Others Bu pazarın filmiydi. Lütfen izleyin derim.      " Senaryosunu Florian Henckel von Donnersmarck'ın yazdığı ve yönettiği filmin önemli rollerinde Martina Gedeck, Ulrich Mühe ve Sebastian Koch oynamışlardır. "Başkalarının Hayatı" yönetmenin kendi başına çektiği ilk uzun metrajlı sinema filmidir.


 1984 yılının Doğu Almanya'sında geçen bu politik gerilim filminde, ülkenin güçlü gizli polis örgütüStasi'nin yetenekli istihbarat elemanı Yüzbaşı Gerd Wiesler'in (Ulrich Mühe) rejim karşıtı olabilecekleri düşünülen bir sanatçı çifti gizlice dinleyip takip ederken yavaş yavaş yaptığı işten pişmanlık duyması anlatılmaktadır. 
       Konusu ve mesajı açısından film 1974 tarihliFrancis Ford Coppola filmiKonuşma'yı (The Conversation) andırır. Tıpkı o film gibi, "Başkalarının Hayatı" da bir politik rejim eleştirisinden daha çok, kişilerin ruh hallerini derinlemesine inceleyen, karakter tahlilleri yapan bir filmdir.


       En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü'nü ve aynı dalda BAFTA,Bodil ve César Ödülleri'ni kazandı. Bunlardan başka çeşitli yarışma ve festivallerde filme 58 ödül daha verildi. "Başkalarının Hayatı" IMDb'nin en iyi 250 Film listesinde bulunmakta ve sıralamada üst sıralarda yer almaktadır."   diyor Vikipedia
          Ben de diyorum ki ; iyi ki izlemişim. Harikaydı. özellikle sonu çok başarılı. Oyunculuklar çok samimi. Görüntü kalitesine diyecek yok zaten.  Çok düz bir anlatımı olmamasına rağmen çok da rahatlıkla izleniyor. Çünkü anlatılanlar ve oyunculuk, yönetmenlik başarısı sizi filmin içine çekiveriyor. 
       Soundtrackı yani müzikleri de cabası.....
       Sistemleri, rejimleri sorgulayan bir yapım. İnsanı unutan her sistem çöker. Ya da rejimler demek lazım.  Rejimlerin ve sistemlerin amacı insana hizmet etmek olmalıdır.

Hiç yorum yok: